Themes - Twenty Fifteen - en to es_CL translation catalogue (61 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
es_CL: Nuestro tema por defecto 2015 es limpio, enfocado en el blog, y diseñado para claridad. Twenty Fifteen (Dos mil quince), es simple, con uan tipografíca directa, apto para una multiple variedad de pantallas, y destinado a muchos idiomas. Lo diseñamos utilizando una aproximación a lo móvil, en el cual tu contenido es lo central sin importar si tus visitantes acceden por teléfono, tablet, laptop o computador de escritorio.

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
es_CL: Dejar un comentario<span class="screen-reader-text"> en %s</span>

en: Previous post:
es_CL: Entrada anterior:

en: Previous
es_CL: Anterior

en: Next post:
es_CL: Entrada siguiente:

en: Next
es_CL: Siguiente

en: Search Results for: %s
es_CL: Resultados de búsqueda para: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
es_CL: Pantalla completa

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
es_CL: Etiquetas

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
es_CL: Categorías

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
es_CL: Autor

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
es_CL: Publicado el

[ctx: Used before post format.]
en: Format
es_CL: Formato

en: Featured
es_CL: Destacado

en: Newer Comments
es_CL: Comentarios recientes

en: Older Comments
es_CL: Comentarios anteriores

en: Comment navigation
es_CL: Navegación de comentarios

en: Blue
es_CL: Azul

en: Purple
es_CL: P&uacute;rpura

en: Pink
es_CL: Rosado

en: Yellow
es_CL: Amarillo

en: Dark
es_CL: Oscuro

en: Default
es_CL: Predeterminado

en: Header and Sidebar Background Color
es_CL: Color de fondo de cabecera y barra lateral

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
es_CL: Aplicado a la cabecera de pantallas pequeñas y en la barra lateral de pantallas anchas.

en: Header and Sidebar Text Color
es_CL: Color de texto de Cabecera y Barra Lateral

en: Base Color Scheme
es_CL: Esquema base de colores

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
es_CL: Twenty Fifteen requiere versiones de WordPress superiores a la 4.1. Ahora estás utilizando la versión %s. Actualiza e intentalo nuevamente.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
es_CL: <span class="meta-nav">Publicado en</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
es_CL: Imagen siguiente

en: Previous Image
es_CL: Imagen anterior

en: Menu and widgets
es_CL: Menú y widgets

en: Skip to content
es_CL: Saltar al contenido

en: collapse child menu
es_CL: retraer menú hijo

en: expand child menu
es_CL: expandir menú hijo

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: Translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
es_CL: sin subset

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es_CL: activo

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es_CL: activo

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es_CL: activo

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
es_CL: Agrega widgets aquí para que aparezcan en tu barra lateral.

en: Widget Area
es_CL: Área de Widget

en: Social Links Menu
es_CL: Menú de Enlaces Sociales

en: Primary Menu
es_CL: Menú primario

en: Proudly powered by %s
es_CL: Gestionado con %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
es_CL: Parece que no podemos encontrar lo que está buscando. Tal vez buscando puede que le ayude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es_CL: Lo siento, pero no encontramos resultados con tus términos de búsqueda. Por favor inténtalo nuevamente con otras palabras.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
es_CL: ¿Está listo para publicar su primera entrada? <a href="%1$s">Empiece aquí</a>.

en: Nothing Found
es_CL: Nada encontrado

en: Edit
es_CL: Editar

en: Pages:
es_CL: P&aacute;ginas:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
es_CL: Continua leyendo %s

en: Comments are closed.
es_CL: Los comentarios están cerrados.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
es_CL[0]: Un comentario en &ldquo;%2$s&rdquo;
es_CL[1]: %1$s comentarios en &ldquo;%2$s&rdquo;

en: View all posts by %s
es_CL: Ver todas las entradas realizadas por %s

en: Published by
es_CL: Publicado por

en: Page
es_CL: Página

en: Next page
es_CL: Siguiente p&aacute;gina

en: Previous page
es_CL: P&aacute;gina anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
es_CL: Al parecer nada se encontró en esa ubicación. ¿Tal vez desea intentar otra búsqueda?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
es_CL: ¡Ups! Esta página no ha sido encontrada

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
es_CL: el equipo de WordPress
